Menu nowe

niedziela, 2 września 2018

Cypr co warto zobaczyć - plan wycieczki. Zwiedzanie Cypru na własną rękę.

Cypr co warto zobaczyć to trochę temat rzeka i standardowo pojęcie względne, bo przecież każdy ma własne upodobania. Jednak w moim odczuciu atrakcji, które oferuje Cypr jest naprawdę mnóstwo. Spędziliśmy tam 7 dni, z czego jeden zwiedzaliśmy dalsze, ale wciąż okolice (autobusem) i na dwa mieliśmy wypożyczone auto. Szczerze powiedziawszy zobaczyliśmy zaledwie jakąś 1/3 miejsc, które docelowo bym chciała.

Tak czy owak, dziś będzie co nieco o tym jak można ułożyć sobie plan wycieczki zwiedzając Cypr na własną rękę. Skupię się na Cyprze Południowym i na miejscach, które najwygodniej zobaczyć stacjonując np. w Pafos czy Limassol.


Cypr co warto zobaczyć
Park Archeologiczny w Pafos, o którym kilka akapitów niżej

Zwiedzanie Cypru na własną rękę


Nie odkryję Ameryki jak powiem, że jest to dużo tańsza opcja niż np. wykupowanie wycieczek z biura, no i oczywiście pozwala na pełną niezależność. Wyjeżdżacie o której chcecie, zatrzymujecie się gdzie chcecie itd. - tego raczej komentować nie trzeba ;). Warto więc pomyśleć o wynajmie auta i niech jazda lewą stroną nie będzie Wam straszna! Nie ukrywam, że nasze plany pokrzyżowała trochę pogoda, która ze względu na wysokie temperatury nie zachęcała np. do kilkugodzinnego trekkingu, który sobie wymarzyłam.

Cypr co warto zobaczyć - plan wycieczki


Dzień pierwszy

Trasa do pokonania tego dnia to niewiele ponad 60 km samochodem w jedną stronę + dojazd z miejsca, w którym stacjonujecie. Jednak tym, co lubią spokojne zwiedzanie może nie starczyć na te wszystkie niżej wymienione miejsca dnia, mimo tak niewielkiej odległości. Warto więc w tym wypadku pomyśleć o rozłożeniu wycieczki na kolejny dzień. Na wstępie od razu powiem, że dwie pierwsze pozycje pominęliśmy, ale uznałam, że nie może ich zabraknąć w tym zestawieniu - szczególnie, że taki miał być nasz plan...


Cypr plan wycieczki

#1 Łaźnie Afrodyty


Świadomie zrezygnowaliśmy z ich odwiedzenia, bo nikt z naszych znajomych nie polecał wizyty w tym miejscu, a i zdjęcia jakoś wyjątkowo nie zachęcały. Natomiast jeśli planujecie np. trekking na półwyspie Akamas, o którym niżej (mam na myśli przede wszystkim ten zielony cypel na mapie) - pewnie grzech nie zajechać ;) Szczególnie, że właśnie stamtąd można zacząć wędrówkę.

Oczywiście najlepiej dotrzeć tu samochodem, ale z tego co się orientuję to z Polis, która oddalona jest od opisywanego przeze mnie miejsca o jakieś 10 km - do Łaźni Afrodyty jeżdżą busy.


#2 Półwysep Akamas - szlaki piesze


Wiele osób uważa go najpiękniejszym na Cyprze, więc nie może go zabraknąć we wpisie "Cypr co warto zobaczyć". To właśnie to miejsce odpuściliśmy ze względu na temperatury i to właśnie tego miejsca najbardziej żałuję. Piękne krajobrazy - klify, morze - czyż to nie brzmi cudnie? Sądzę, że fajnie by było spędzić tu nawet cały dzień, szwendając się po prostu bez większego celu. Tak więc jeśli nie lubicie zwiedzać "w biegu" - warto pomyśleć o przełożeniu atrakcji #1 i #2 na kolejny dzień.

A! Zapomniałabym: słynna cypryjska błękitna laguna (Blue Lagoon) znajduje się właśnie na terenie Półwyspu. Poza opcją pieszą, dostaniecie się tam też samochodem terenowym (z tego co się orientuję można wykupić przejazd z przewoźnikiem), quadem bądź rowerem. 

PS. Półwysep Akamas jest większy niż wspomniany przeze mnie zielony obszar na mapie, jednak to właśnie tam znajdują się główne szlaki piesze :). 


#3 Wąwóz Avakas


Znajdziecie go wpisując w Google maps "Avakas Gorge". Jak tylko zobaczyłam zdjęcia - od razu wiedziałam, że po prostu muszę tam pojechać! Po drodze będzie mijać kozy, capy, śliskie kamienie czy skały, z których leje się woda (na głowę też :D) - idealna wędrówka. Pewnie poczynię kiedyś osobny wpis* o tym miejscu, chociaż muszę przyznać, że niestety zdjęcia nie wyszły za ciekawie, a było naprawdę pięknie!


Zwiedzanie Cypru na własną rękę


*napisałam, zapraszam do wpisu: Wąwóz Avakas, szlak pieszy


#4 Grobowce Królewskie


Jest to miejsce wpisane na listę UNESCO i zarazem jedna z najbardziej znanych atrakcji Cypru w okolicy Pafos, więc plan wycieczki po Cyprze Południowym nie może go pominąć. Co ciekawe, w kryptach (wbrew nazwie) nigdy nie spoczął żaden władca - chowano tam przede wszystkim arystokratów. Grobowce wykute są w skałach i datuje się je na okres od IV w. p. n. e. do III w.n.e. Znajdziecie tam też takie, gdzie można zobaczyć kolumny w stylu doryckim czy pozostałości różnorakich fresków. Cała nekropolia liczy sobie koło 100 grobowców. 

Koszt zwiedzania to 2,5 EUR.


Co warto zobaczyć na Cyprze?
Cypr Pafos - zwiedzanie
Zwiedzanie Cypru - Pafos
To nasze parkowe zwierzątko. Czyż nie słodkie? :)

#5 Park Archeologiczny Pafos


Parku Archeologicznego w Pafos nie może zabraknąć w Waszym planie wycieczki po Cyprze Południowym. To kolejne już miejsce wpisane na listę UNESCO. Zobaczycie tam m.in. starożytne budowle czy świetnie zachowane mozaiki, które nawiązują do mitologii greckiej.

Cypr atrakcje


Ciekawostka nr 1: mozaiki zostały odkryte dopiero w 1962 roku. Jedna z informacji, które znalazłam mówi o tym, iż dokonał tego rolnik orząc swoje pole.

Ciekawostka nr 2: duży udział w odkryciach mają polscy archeolodzy, którzy jako jedni z pierwszych prowadzili tam prace wykopaliskowe.


Cypr - zwiedzanie na własną rękę

Koszt zwiedzania to 4,5 EUR. 

Cypr co warto zobaczyć - plan wycieczki. 

 Podsumowanie.


Te pięć miejsc, które wymieniłam powyżej z pewnością są wartymi uwagi. Myślę, że najrozsądniejszą opcją będzie rozdzielenie ich na dwa dni pobytu, aczkolwiek jeśli nie macie ochoty na trekking na półwyspie Akamas (a jedynie np. wykupicie przejazd/wynajmiecie pojazd, żeby zobaczyć Błękitną Lagunę) - myślę, że dacie radę! 

Moim faworytem z tego dnia został zdecydowanie wąwóz Avakas. Jeśli ktoś z Was miał okazję być w tym miejscu - koniecznie dajcie znać jakie są Wasze wrażenia!

To była pierwsza część wpisu "zwiedzanie Cypru na własną rękę". W planach jest już kolejna - nasz dzień drugi odkrywania tej wyspy. Wspomnę w niej m.in. o mojej ukochanej wiosce Omodos. Stay tuned jak to mówią :). Edit: wpis już jest, link poniżej.Zapraszam też do wpisu: Cypr informacje praktyczne!
Pojawił się też wpis: zwiedzanie Cypru, część druga


2 komentarze:

  1. I love lighthouses, so I made myself a tattoo last summer, I really like it, now I want to continue the marine theme

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sounds cool :). Have you been to the one in Paphos?

      Usuń