Menu nowe

wtorek, 26 czerwca 2018

Split - co warto zobaczyć, czyli atrakcje i zabytki miasta

Była już "Chorwacja - informacje praktyczne", więc najwyższy czas wziąć pod lupę największe miasto Dalmacji Środkowej. W tym wpisie dowiecie się co warto zobaczyć będąc w Splicie, czyli jakie są atrakcje i zabytki tego miasta. Ci, którzy śledzą mojego bloga od początku - wiedzą, że wzmianka o nim już była, ale postanowiłam te informacje trochę uaktualnić i rozbudować, bo w końcu ostatnimi czasy jestem w Splicie praktycznie co roku.


Split - informacje podstawoweJest to drugie co do ilości mieszkańców miasto w Chorwacji oraz stolica Dalmacji, którą zdecydowanie warto odwiedzić! Najbardziej znana z nadmorskiej promenady z palmami (to tutaj toczy się nocne życie mieszkańców) i Pałacu Dioklecjana, którego ruiny to teraz po prostu Stare Miasto. Początkowo była to grecka osada, a w późniejszym okresie pojawili się tutaj Rzymianie. Od 1991 roku Split należy do niepodległej Chorwacji.


widok z wzgórza Marjan


Split - co warto zobaczyć? Zabytki Splitu.


Tytuł wpisu zobowiązuje, więc teraz przejdę już do konkretów i opowiem co nie co o miejscach, które będąc w Splicie warto odwiedzić. To takie TOP "atrakcje" miasta. Chociaż oczywiście najlepsze będzie tradycyjnie szwendanie się uliczkami.

Swoją drogą - dwa lata temu Starówkę Splitu zwiedziliśmy aż nader dobrze. Dlaczego? Na początku upatrzyliśmy sobie restaurację, w której chcieliśmy zjeść, a jak się później okazało - nie umieliśmy do niej ponownie trafić. Przechodziliśmy różnymi uliczkami po milion razy, a naszej restauracji ani widu, ani słychu. Oczywiście w końcu się udało... a wypatrzyliśmy sobie klimatyczną pizzerię, której "dachem" była winorośl. Jeśli będąc w Splicie będziecie mieli ochotę na dobrą pizzę - mogę śmiało polecić Pizzerię Porto. Może mało to chorwackie, ale i na takie przyjdzie pora. Chociaż jeśli o mnie chodzi - nie jadam ani ryb ani owoców morza, więc pizza była dla mnie opcją idealną.


Split co warto zobaczyć

Split co warto zwiedzić


#1 Pałac Dioklecjana
Skoro mowa o tym, co w Splicie warto zobaczyć - na pierwszym miejscu bezapelacyjnie musi pojawić się Pałac Dioklecjana. Pierwotnie była to rezydencja, którą zbudował Dioklecjan, czyli cesarz rzymski na przełomie III/IV wieku i w której miał osiąść. Cała budowla stanowiła prostokąt o wymiarach 214 m x 175 m (źródło: Wikipedia). Oczywiście nie wszystko przetrwało, aczkolwiek wiele "elementów" można podziwiać po dziś dzień - m.in. Bramę Złotą, perystyl czy mauzoleum (swoją drogą przebudowane na katedrę).

Pałac Dioklecjana ze względu na swoją wszechobecność na Starym Mieście nazywany jest "muzeum pod gołym niebem, gdzie nie trzeba kupować biletów". Został wpisany na listę UNESCO, a najlepiej zachowany jego fragment to prostokątny dziedziniec (perystyl).


Split atrakcje
Perystyl, czyli wewnętrzny dziedziniec

#2 Katedra Św. Dujama


Kolejnym punktem wartym uwagi jest Katedra św. Dujama (Duje), która pierwotnie stanowiła mauzoleum cesarza Dioklecjana. Zachowany do dzisiaj jest ośmiokątny kształt. Wieża katedry została dobudowana najpóźniej, bo w XIII - XVI w. Zwiedzanie jest płatne. Łapcie zdjęcie dzwonnicy, na której jest punkt widokowy.


Split zabytki
Co warto zwiedzić będąc w Splicie


#3 Bramy miejskie - Złota, Srebrna i Żelazna


W Splicie znajdziecie trzy bramy miejskie. Złota uważana jest najbardziej okazałą i to przez nią prowadził trakt do Salony, gdzie swoją drogą urodził się cesarz Dioklecjan. Zlokalizowana jest ona blisko pomniku Grgura Ninskiego, o którym dwa słowa ode mnie w punkcie #5. Bramą Żelazną można zaś dojść do placu, który kiedyś pełnił rolę centrum miasta (Narodni targ); zobaczycie tam też wieżę zegarową. 

#4 Nadmorska promenada


Tak jak wspominałam na początku - nocne życie Splitu toczy się właśnie w tym miejscu. Znajdziecie tu mnóstwo kawiarni, restauracji, a przechadzając się wieczorem najprawdopodobniej usłyszycie muzykę na żywo.

#5 Pomnik Grgura Ninskiego


Nie zapomnijcie złapać owego Pana za stopę - podobno przynosi szczęście! Grgur Ninski w języku polskim to Grzegorz z Ninu. Był biskupem miejscowości Nin i uznawany jest za obrońcę języka. Skoro mowa o tym co w Splicie warto zobaczyć - nie mogłam pominąć tego miejsca, szczególnie, że szczęścia nigdy dość, nie?;) Swoją drogą - w całej Chorwacji znajdziecie trzy pomniki upamiętniające jego osobę. 


#6 Wzgórze Marjan


Wpisu  "Split co warto zobaczyć" nie wyobrażam sobie bez tego miejsca. Mam na myśli Wzgórze Marjan, które góruje nad miastem. Znajdziecie tu zarówno ścieżki rowerowe, jak i biegowe czy spacerowe. Bez bicia przyznaję, że to miejsce odkryliśmy dopiero w zeszłym roku.

Uwaga, uwaga - wzgórze ma aż 178 m n.p.m. ;). Możecie stamtąd podziwiać cudowną panoramę miasta - podobno to najlepszy punkt widokowy w okolicy! Ścieżek jest sporo więc do wyboru, do koloru jak to mówią. My wybraliśmy tą zewnętrzną z widokiem na morze, ale nie udało nam się okrążyć Parku, bo wędrówkę rozpoczęliśmy dość późno. Żeby nie było, że to tylko (a dla mnie aż) trasy spacerowe - znajdziecie tam m.in. kilka małych kościołów (podobno jest ich 6), a nawet plac zabaw, ogród botaniczny czy  małe zoo.

Split co warto zobaczyć
Co warto zobaczyć Split
Atrakcje Splitu
Split - co warto zobaczyć

Split - co warto zobaczyć: podsumowanie


Tak jak wspominałam przy okazji informacji podstawowych - Split jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji, więc z pewnością zwiedzenie go zajmie Wam więcej niż godzinę czy dwie. Poza wszystkimi miejscami, które wymieniłam - znajduje się tam też kilka innych zabytków, takich jak chociażby kościół Św. Franciszka. Postanowiłam, że opiszę Wam moje TOP 6 atrakcji Splitu i tak też uczyniłam.Swoją drogą, będąc w Splicie można odwiedzić jeszcze pobliską twierdzę Klis. Dla fanów Gry o tron - rozpoznacie ją jako część Meereen.

Jeśli ktoś z Was był już w Splicie - dajcie znać jakie są Wasze wrażenia!
A może ktoś wybiera się do Chorwacji w tym roku?

Ściskam,
fanka Chorwacji - Dyrdymała

3 komentarze:

 1. Ja właśnie co kupiłam spontanicznie bilet :) Podkreciłaś mi tylko ochotę na tą wyprawę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak Ci pisałam na fb spontaniczne decyzje są zazwyczaj najlepsze ! Nie pozostaje mi nic innego jak napisać, że się cieszę, a zwiedzania Chorwacji i Splitu na pewno nie pożałujesz :)

   Usuń
 2. how can you not love these streets, these colors, flowers fill the space, I want to return there soon

  OdpowiedzUsuń